• Štítky blogu
Blog
Chceš mít svůj vlastní Motosekáč ?
14.06.2019 Spolupráce
Chceš mít svůj vlastní Motosekáč ?
Nabízíme možnost spolupráce formou franchisingu. Minimální investice, žádná konkurence, pohodová práce. číst celé
Povinná výbava motocyklu Povinná výbava motocyklu
Tak, jako existuje povinná výbava pro automobily, je rovněž nutná výbava i pro motocykly. Víc aktuálních informací od 1.10.2018 najdete v našem článku... číst celé
Péče o helmu Péče o helmu
Jak šetrně čistit helmu a jak o ni pečovat? Tipy a rady jak na jednotlivé části helmy se dozvíte v našem článku. číst celé
Zobrazit všechny články


 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak vybrat oblečení a výbavu
  4. Jak vybrat oblečení na motorku

Jak vybrat oblečení na motorku

Na rozdíl od řidičů aut, kteří jsou v případě čelního nárazu chráněni deformační zónou, která může být dlouhá třeba až přes jeden metr, je třeba si uvědomit, že "deformační zónu motorkáře" činí pouze několik milimetrů oblečení, které má na sobě, a také jeho helma. Z toho vyplývá první dobrá rada: používejte opravdu kvalitní oblečení, určené přímo na motorku, hodně pestré – to aby vás bylo co nejvíce vidět.

 

Kožené nebo textilní

 

Kůže nebo textil?

Z pohledu bezpečnosti a ochrany při pádu je dobře padnoucí kožená kombinéza s integrovanými chrániči asi tím nejlepším, co si můžete obléct. Kožné moto oblečení je odborníky považováno za bezpečnější než textilní. Daní za vyšší bezpečnost je určité nepohodlí, které se projeví zvláště při delší jízdě, horkých dnech, nebo v dešti. 

Textilní moto oblečení odolává počasí lépe a to jak teplému tak deštivému, díky ventilacím a nepromokavým a prodyšným membránám. Proti kůži má textil navrch i v hmotnosti, proto mu dávají přednost cestovatelé. Takové oblečení vaše tělo udrží v příjemné kondici za jakéhokoliv počasí, v zimě vás zahřeje a v létě zase příjemně větrá.

Další pro a proti mezi textilním a koženým moto oblečením najdete zde na našem blogu. 

 

Textilní moto oblečení

 

Výběr materiálu podle typu motorky

Dá se říci, že na každý typ motocyklu je vhodný určitý druh moto oblečení. Motorky lze obecně z hlediska moto oblečení rozdělit na silniční, sportovní, enduro, motokros, cestovní nebo chopper.

Pro sportovní silniční motocykly padá jednoznačná volba na

kožené moto oblečení a to z důvodů větší bezpečnosti při pádu při vyšších rychlostech. 

Pro cestovní motocykly padá většinou volba na textil,
protože je zpravidla nepromokavý, lehčí, lze jej použít i při chladném počasí díky odnímatelné termovložce, je více univerzální a zvládne i procházku při zastavení třeba na dovolené.

Motokrosové a enduro motorky vyžadují vysokou pohyblivost, lehké a odolné materiály, pohodlný střih, a proto padá jednoznačná volba na lehké textilní moto-oblečení a ochranné doplňky.

Pro motocykly s označením chopper nebo cruiser se používá převážně kožené oblečení, ale i textilní. U těchto typů moto se většinou dbá více na styl, takže spíše záleží na každém, v čem se lépe cítí.

 

Správná velikost moto oblečení

Nejdůležitější vlastnost moto oblečení je schopnost chránit jezdce při pádu. Bunda i kalhoty jsou většinou vybaveny chrániči, proto aby chrániče fungovaly, je naprosto zásadní správná velikost oblečení. Jinak se totiž při pádu chránič posune nebo i otočí a po prodření látky nedokáže zabránit těžko se hojícími odřeninám. Chrániče také plní důležitou funkci a tou je tlumení případných nárazů. Proto by mělo veškeré moto oblečení těsně přiléhat, zvláště v místech, kde se nachází chrániče. 

Zároveň by mělo moto oblečení být pohodlné již při zkoušení a především potom při pozici v sedu na motorce. Při výběru oblečení je pohodlí velmi důležité aby se jezdec mohl co možná nejvíc soustředit na jízdu.

Abyste poznali nejlépe, jak vám bude oblečení od nás sedět, uvádíme u zboží přesné rozměry, které si sami měříme. Způsob jak zboží měříme a tabulky velikostí najdete zde na našem webu.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli